Junior High Wrestling: Coal City tops area Wrestlers heading to State

by Scott R Schultz

Junior High Wrestling: Coal City tops area Wrestlers heading to State

The Coal City Warriors junior high wrestling team lead all area squads in Sectional action from last Saturday, capturing the team title and sending 10 individuals to the State Wrestling Meet at the Northern Illinois University Convocation Center this weekend in DeKalb.


With a total of 176 points, the Warriors lead all teams at the Central Junior High Regional held in East Peoria, topping second place Tremont by a whopping 44 points.

The Warriors, along with Bradley Central each had three inviduals capture Sectional Championships in their respective weight classes. For Bradley Central, Lyman Jackson, Ethan Spacht, and Aiden Yonke all topped their weight classes, while Jack Poyner, Zach Finch, and Ashton Harvey prevailed in their levels for Coal City.

Clifton-Nash added a pair of individual champions with Kodey Krumwiede and Giacomo Panozzo each winning their weight class, while Dwight's Dylan Sarff and Reed-Custer's Kody Marschner also came away with individual accolades.

A complete list of the individual qualifiers are below:

Individual Results
Weight First Place Second Place Third Place
65  Lymon Jackson, 6
Bradley Central 
Johnny Housman, 8
Coal City 
Ivan Munoz, 6
Ottawa Shepherd 
70  Hunter Robbins, 6
Glasford Illini Bluffs 
Brant Widlowski, 6
Coal City 
Valerie Hamilton, 7
El Paso-Gridley 
75  Ethan Spacht, 7
Bradley Central 
Payton Murphy, 7
Mackinaw Dee-Mack 
Jacob Piatak, 7
Coal City 
80  Aidan Yonke, 8
Bradley Central 
Landin Benson, 5
Coal City 
Creide Skubic, 6
Coal City 
85  Jack Poyner, 7
Coal City 
Zane Ely, 8
Morton JHS 
Nathan Bajic, 7
Manteno 
90  Zach Finch, 8
Coal City 
Ryan Tribble, 8
Braidwood Reed-Custer 
Anthony Lawryn, 8
Bradley Central 
95  Dillon Sarff, 8
Dwight 
Mataeo Blessing, 7
Coal City 
Caden Travis, 7
Forrest Prairie Central 
100  Cameron Clark, 8
Glasford Illini Bluffs 
Jaxson Roberts, 8
Herscher Limestone 
Brenden Tribe, 8
Braidwood Reed-Custer 
105  Cory Hoyle, 8
Morton JHS 
Logan Conroy, 8
Bradley Central 
Emmett Emmons, 8
Dwight 
112  Lucas Wendling, 8
Tremont 
Kaiden Hacker, 6
East Peoria Central 
Jake Gilmore, 8
Glasford Illini Bluffs 
119  Kodey Krumwiede, 8
Clifton Nash 
Levi Leitner, 8
Tremont 
Hunter Fox, 8
East Peoria Central 
126  Donnie Hidden, 8
Morton JHS 
Logan Stedman, 7
Tremont 
Wyatt Young, 8
Manteno 
135  Cooper Wendling, 8
Tremont 
Logan Spray, 8
Forrest Prairie Central 
Connor Steidinger, 7
Forrest Prairie Central 
145  Ashton Harvey, 8
Coal City 
Luke Sauder, 8
Tremont 
Auston Miller, 8
Clifton Nash 
155  Zach Eaton, 8
East Peoria Central 
Samuel Edwards, 8
Dwight 
Daniel Driggs, 8
Peoria St. Philomena 
167  Cedric Fairrow, 8
Ottawa Shepherd 
Owen Gray, 8
Morton JHS 
Owen Moser, 8
Forrest Prairie Central 
185  Kody Marschner, 7
Braidwood Reed-Custer 
Mateo Casillas, 7
Pontiac JHS 
Blake Shirey, 8
Wilmington 
215  Giacomo Panozzo, 8
Clifton Nash 
Malaki Slaughter, 8
Dwight 
Chandler Reliford, 8
Tremont 
275  Emanual Burks, 8
Manteno 
Dylan Cronk, 8
Coal City 
Aj Gonzalez, 8
Morris Shabbona 

 

Junior High